شنبه، 19 بهمن 1392 - شماره 2893
   
 
صفحه نخست :: روزنامه :: ورزش
كورتانيدزه در ايران: تماشاگران مرا بهت‌زده كردند
رييس فدراسيون كشتي گرجستان كه در رقابت‌هاي جام تختي به روي تشك رفت از رفتار تماشاگران ايراني به نيكي ياد كرد و گفت: آنها طوري مرا تشويق كردند كه بهت‌زده شدم و يك روز خوب را برايم رقم زدند. الدار كورتانيدزه كه به همراه تيم ملي گرجستان به تهران سفر كرده و روز پنجشنبه نيز در مسابقات جام تختي و در سن 42 سالگي روي تشك رفت، گفت: از اينكه به ايران آمده‌ام و در اين كشور از كشتي خداحافظي مي‌كنم بسيار خوشحالم. مسوولان و مردم ايران برخورد بسيار خوبي با من داشتند و تماشاگران هم بهت‌زده‌ام كردند. از اينكه اينجا هستم بسيار خوشحالم و از همه تشكر مي‌كنم. او با مطلوب توصيف كردن رقابت‌هاي كشتي آزاد جام جهان پهلوان تختي گفت: همين كه مسوولان كشتي ايران از جمله قهرمانان نامدار كشتي جهان هستند برايم خوشحال‌كننده است و اميدوارم بتوانيم در آينده تعامل بسيار خوبي با يكديگر داشته باشيم. رييس فدراسيون كشتي گرجستاني در پاسخ به اين پرسش كه آيا حضور همزمان خادم به عنوان رييس فدراسيون و سرمربي تيم ملي مشكلي ايجاد مي‌كند؟ گفت: من خودم الان رييس فدراسيون هستم و در تهران هم روي تشك رفتم و كشتي گرفتم. به نظرم اين برمي‌گردد به توانايي‌‌هاي يك فرد كه فكر مي‌كنم رسول خادم اين توانايي را دارد. فعاليت در دو پست ايرادي ندارد چرا كه نشان‌دهنده توانمندي يك نفر است.
گزارش «اعتماد» از محروميت هفت بازيكن دوجنسه تيم ملي بانوان
هيچ پسري در بين دختران نيست!


حميد ابراهيمي/ فوتبال بانوان به دليل شرايط خاصي كه دارد، در ايران كمتر مورد توجه رسانه‌هاست و اتفاقات آن توسط رسانه‌ها رصد نمي‌شود و همين كم‌توجهي سبب شده تا اتفاقاتي عجيب و حيرت‌انگيز در اين حوزه رخ دهد. در طول سال‌هاي اخير يكي از بحث‌هاي جنجالي در اين حوزه، حضور دوجنسه‌ها بوده كه به دليل شرايط خاص فيزيكي و توانايي‌هاي بيشتر نسبت به بانوان مورد توجه قرار مي‌گيرند و باعث مي‌شود تيم‌ها به واسطه حضور اين بازيكنان موفقيت بيشتري كسب كنند! شايعه‌يي كه هميشه توسط مسوولان فدراسيون و كميته بانوان فدراسيون فوتبال تكذيب شده، اما روز گذشته و با اظهارنظر صريح دكتر هاشميان اين بحث به شكل عجيبي دوباره به راه افتاد كه تيم ملي بانوان بازيكن دوجنسه دارد يا خير؟ رييس كميته پزشكي فدراسيون فوتبال ايران با اعلام اينكه هفت بازيكن فوتبال بانوان از حضور در مسابقات محروم شده‌اند، گفت: «با آغاز اجراي دستورالعمل تعيين جنسيت، هفت فوتباليست و فوتساليست زن از حضور در مسابقات محروم شده‌اند. تمامي زنان فعال در ليگ‌هاي كشور قبل از عقد قرارداد بايد در معاينات پزشكي شركت كرده و پس از تكميل فرم مخصوص توسط پزشك معتمد باشگاه و تاييد نهايي آن مي‌توانند اقدام به عقد قرارداد با باشگاه براي يك يا چند فصل كنند.» اين در حالي است كه فريده شجاعي، نايب‌رييس فدراسيون و رييس كميته بانوان فدراسيون فوتبال پيش از اين بارها نسبت به وجود دوجنسه‌ها در فوتبال جبهه گرفته بود و حتي در آخرين صحبت‌هايش در اين باره با شبكه خبر در خصوص حضور افراد دوجنسه در تركيب تيم ملي و باشگاهي گفت: «كاملا اين مطلب را رد مي‌كنم. اين در حالي است كه برخي از رشته‌ها كه به موفقيت دست پيدا مي‌كنند، گروهي اين مطالب را مطرح مي‌كنند تا آن تيم را خراب كرده و برد و موفقيت آنها را زير سوال ببرند. ما هيچ مشكلي نداريم و در شروع ليگ‌ها و اعزام تيم‌ها به مسابقات تست‌هاي مختلفي انجام مي‌دهيم و اصلا مشكلي بين بازيكنان تاكنون وجود نداشته است.» نيلوفر اردلان، كاپيتان سابق تيم ملي فوتبال بانوان و حال حاضر داخل سالن ايران هم درباره حضور دو جنسه‌ها در فوتبال بانوان به «اعتماد» گفت: «ببينيد، موضوع آن‌طور كه تصور مي‌كنيد نيست. اين‌طور نيست كه ظاهر و... اين افراد شبيه مردان باشد. اصلا اين موضوعي كه آقاي هاشميان بيان كردند مربوط به 3، 4 سال پيش مي‌شود و از 7 بازيكني كه نام برده شد 4 بازيكن تست دادند و با يك سري آزمايشات و تزريقات! مشكل‌شان حل شد. 2، 3 بازيكن هم از تيم ملي كنار گذاشته شدند. به طور كلي اين‌طور نبود كه آنها مذكر باشند بلكه از نظر هورموني به سمت مذكر بودند.» با اين تفاسير و كنار هم قرار دادن حرف‌هاي مسوولان فوتبال به نظر مي‌رسد اين بازيكنان تنها از تيم ملي كنار گذاشته شده باشند و در تيم‌هاي باشگاهي حضور داشته باشند. همين مساله هم باعث شده بود يكي از مربيان پس از آغاز اولين هفته ليگ برتر فوتبال بانوان به‌شدت به اين موضوع اعتراض كند و از پيگيري‌هايش تا لحظه آخر براي برداشتن پرده از حضور اين بازيكنان در ليگ بگويد. اين مربي در گفت‌وگو با يكي از سايت‌هاي خبري گفته بود: «ما با چند بازيكن از اين دست به تفاهم رسيديم اما وقتي ديديم نمي‌توانيم به دليل برخي مشكلات از آنها استفاده كنيم با وجود داشتن ضعف فني در برخي پست‌ها اين بازيكنان را به خدمت نگرفتيم. اين در حالي است كه برخي تيم‌ها از اين بازيكنان دوجنسه استفاده مي‌كنند.»

احمد جمشيديان در رابطه با استفاده از اين بازيكنان در تيم‌ها گفته است كه در صورت حل مشكل از طريق جراحي مي‌توانند در مسابقات آتي شركت كنند: «تمامي زنان فعال در ليگ‌هاي كشور قبل از عقد قرارداد بايد در معاينات پزشكي شركت كرده و پس از تكميل فرم مخصوص توسط پزشك معتمد باشگاه و تاييدنهايي آن مي‌توانند اقدام به عقد قرارداد با باشگاه براي يك يا چند فصل كنند. در صورتي كه آنها مشكلات خود را از طريق جراحي حل كنند مي‌توانند در صورت تاييد پزشك معتمد به فعاليت حرفه‌يي ورزشي ادامه دهند.» رييس كميته پزشكي فدراسيون فوتبال در حالي كه اسمي از نفرات خاطي نبرد، ادامه داد: «قرار است نمايندگان اين كميته مشترك، به صورت سرزده به باشگاه‌هاي فوتبال و فوتسال فعال در بخش زنان سركشي كنند. نبودن پرونده يا تكميل نبودن پرونده ورزشكار، تخلف محسوب شده و در كميته انضباطي به آن رسيدگي خواهد شد.»

زهره هراتيان، افسر كميته ضد دوپينگ فيفا در اين باره توضيحات كامل‌تري به اعتماد مي‌دهد: «وقتي اسم دوجنسه بين بانوان مطرح مي‌شود همه فكر مي‌كنند كه پسري در بين دخترهاست اما اينطور نيست. اينجا هيچ پسري وجود ندارد! بهتر است اين‌طور برايتان توضيح دهم؛ طبق قانون ورزش، يك مسابقه قانوني در حالي برگزار مي‌شود كه تمام بازيكنان از نظر توان جسمي در يك سطح باشند. بر اين اساس فيفا اساسنامه تعيين جنسيت را قرار داده و بالطبع در آسيا هم AFC كليه فدراسيون‌هاي تحت امر خود را موظف به اجراي اين قوانين كرده است. اصل كلي اين آيين‌نامه هم اين است كه هر بازيكن فوتبال كه براي حضور در مسابقات اعلام آمادگي مي‌كند بايد مشخص شود كه پسر است يا دختر. فدراسيون فوتبال ايران هم از سال 89 اين آيين‌نامه را اجرايي كرده و مطابق آن همه‌چيز تحت كنترل قرار مي‌گيرد.» سوالي كه اكنون وجود دارد اين است كه اگر فدراسيون فوتبال اين قانون را اجرايي كرده چرا اكنون بحث حضور چنين بازيكناني به ميان آمده است. خانم دكتر هراتي باز هم ضمن رد حضور بازيكنان پسر در ورزش بانوان اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «من باز هم مي‌گويم هيچ پسري در بين دختران نيست و اين قضيه نبايد اين‌طور برداشت شود. مطمئنا بحث آيين‌نامه تعيين جنسيت در فوتبال در كشورمان با توجه به اسلامي بودن آن بيش از هميشه با ملاحظات و دقت صورت گرفته است. برخي از بيماري‌ها وجود دارد كه باعث مي‌شود هورمون مردانه در بدن زنان ترشح شود و روي ظاهر و توانمندي آنها تاثير بگذارد. اين مساله باعث زير سوال رفتن فيرپلي مورد نظرمان شود. در همان سال 89 كميته پزشكي تمام تيم‌ها را مورد بررسي قرار داد و با توجه به اينكه اين امر يكي از دستورالعمل‌هاي فيفا بوده آن را كاملا اجرايي كرده است. اما در نظر داشته باشيد قانون مبارزه با مصرف مواد و دوپينگ خيلي پيش از اين اجرايي شد اما مگر اكنون سالانه ورزشكاران زيادي به اين اتهام محروم نمي‌شوند؟ ما اين تضمين و اطمينان را مي‌دهيم كه هيچ كوتاهي از طرف كميته پزشكي صورت نگرفته و به محض گزارش افسران ما در اين رابطه با آن برخورد مي‌كنيم.»
مسي اشتياقش را براي فوتبال از دست داده!
مربي سابق بارسلونا و رئال مادريد معتقد است كه ليونل مسي اشتياقش براي بازي كردن را از دست داده است. ليونل مسي كه به دليل مصدوميت نتوانست در دسامبر و ژانويه به ميدان برود، پس از بازگشت، عملكردش با قبل از مصدوميت متفاوت بوده است. آنخل كاپا كه سابقه همكاري با سزار لوئيس منوتي، سرمربي سابق آرژانتين گفت: شما براي فوتبال بازي كردن نياز داريد كه سرشار از شور و اشتياق باشيد، مثل چيزي كه مسي داشت، چيزي كه بازيكنان بزرگ دارند، مثل مارادونا يا هر بازيكن كليدي در ليگا، مثل ژاوي، اينيستا، بوسكتس، نياز به مقدار زيادي عشق و شور است؛ شما نياز به نوعي انرژي داريد كه از يك عشق مطلق به بازي كردن مي‌آيد. او در بازي با سوسيداد در جام حذفي بيشتر در جريان بازي شركت مي‌كرد، اما در ديدار مقابل والنسيا نمي‌توانستم بفهمم كه چگونه يك بازيكن مي‌تواند تا اين حد بدون اشتياق بازي كند. كوپا ادامه داد: اگر شما به يكي از بازي‌هاي مسي در 3 يا 4 سال پيش نگاه كنيد، شور و شوق او براي بازي كردن را مي‌بينيد. نمي‌دانم او چرا چنين چيزهايي را از دست مي‌دهد. نمي‌دانم اين به خاطر مصدوميت است يا هر چيز ديگر، اما او كمي خاموش به نظر مي‌آيد. به نظر مي‌آيد او تنها وظيفه حرفه‌يي‌اش را انجام مي‌دهد. وقتي مردم مي‌گويند كه او بازيكني فوق‌العاده حرفه‌يي است، من ترجيح مي‌دهم كه آنها بگويند او فوق‌العاده آماتور است، چرا كه يك آماتور، فوتبال را با تمام وجودش حس مي‌كند و با شور و شوق بازي مي‌كند. اگر يك بازيكن تنها وظيفه حرفه‌يي‌اش را انجام دهد، بازدهي او متوقف مي‌شود. كاپا در پايان افزود: مسي فاقد عشق به بازي است؛ آن اشتياقي كه باعث مي‌شود او به چپ و راست برود، بازيكنان را به سمت خود بكشاند و آنها را يكي يكي مغلوب كند. به نظر من مسي آنها را از دست داده است. او كيفيت خارق‌العاده‌يي دارد، او يك پديده است، و هر لحظه مي‌تواند يك كار استثنايي انجام دهد، اما اكنون او طوري است كه انگار بعد از 15 سال فوتبال بازي كردن، از آن خسته شده است!
تيتربازي
دايي: بازيكنان فهميدند تنهايند/وزارت ورزش بگويد چرا پرسپوليس به امان خدا رها شده؟!

پروين: به بازيكنان پرسپوليس هيچ قولي ندادم/ 14 ميليارد به بازيكنان بدهكاريم

پنجعلي: پروين به بچه‌ها گفت من هم كنار شما هستم/ پرسپوليسي‌ها ديگر اعتصاب نمي‌كنند

فتح‌الله‌زاده: زمين خواهرم را خرج استقلال كردم/كدورتي با كي‌روش ندارم

داورزني: يك چهره سرشناس سرمربي تيم ملي واليبال مي‌شود/ جايگزين ولاسكو را هفته آينده معرفي مي‌كنيم

شهنازي: هاشمي كاركشته ورزش است/عدم دخالت دولت را نبايد به معناي ديگري تفسير كرد

بهروان: ايرانمنش تازه آمده، آيين‌نامه را نمي‌داند/اختصاص 50 درصد ورزشگاه به تبريزي‌ها

مايلي‌كهن: اين من بودم كه از كودكان سرطاني روحيه گرفتم/ كار من در جهت تقريب مذاهب هم بود

ماجدي: ارتباط قلعه‌نويي و كي‌روش به نفع فوتبال ايران است/ خوب شد نگفتند آدم‌كشي شده!

نايب‌رييس بانوان اتومبيلراني: مشكل حضور بانوان در پيست‌ها حل مي‌شود
عناوين اين صفحه
كورتانيدزه در ايران: تماشاگران مرا بهت‌زده كردند
هيچ پسري در بين دختران نيست!
مسي اشتياقش را براي فوتبال از دست داده!
تيتربازي
سليقه «ديلي‌ميل» در انتخاب لباس
درخشش قوچان‌نژاد در تمرينات چارلتون
سرخط خبرها

سليقه «ديلي‌ميل» در انتخاب لباس
روزنامه‌ انگليسي «ديلي‌ميل» از البسه تيم ملي ايران در جام جهاني به عنوان يكي از زيباترين البسه‌ تيم‌هاي حاضر در اين رقابت‌ها نام برد. جام جهاني 2014 برزيل 125 روز ديگر آغاز مي‌شود و تيم‌هاي حاضر در اين رقابت‌ها خودشان را براي حضوري قدرتمند در بزرگ‌ترين رويداد فوتبالي جهان آماده مي‌كنند. تاكنون اكثر تيم‌هاي حاضر در جام جهاني از لباس‌هاي خودشان براي اين رقابت مهم رونمايي كرده‌اند كه تيم ملي ايران نيز يكي از آنها بوده است. روزنامه‌ «ديلي‌ميل» چاپ انگليس با معرفي تيم‌هايي كه تاكنون البسه خودشان را براي جام جهاني رونمايي كرده‌اند اقدام به ارزش‌گذاري آنها كرد كه در اين ميان لباس تيم ملي ايران به همراه البسه تيم‌هاي ملي آلمان و اسپانيا به عنوان زيباترين‌ لباس‌هاي جام جهاني 2014 برزيل انتخاب شد. اين روزنامه‌ درباره پيراهن جديد تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني برزيل نوشت: انتظار نداشته باشيد كه ايران را در مراحل پاياني جام جهاني 2014 ببينيد، اما حتي اگر تيم ايران نتواند از مرحله گروهي جام جهاني 2014 برزيل صعود كند حداقل آنها در اين رقابت‌ها لباس‌هاي با كيفيت و خوبي خواهند پوشيد. لباس تيم ملي ايران را براي جام جهاني شركت آلماني «آل اشپورت» فراهم كرده است و اين لباس‌ها چندي پيش در هتل المپيك تهران رونمايي شد. چيزي كه تيم ملي ايران را با ساير تيم‌هاي حاضر و جام بيستم متمايز مي‌كند طرح «يوزپلنگي» است كه روي آن نقش بسته است. اين طرح جلوي پيراهن تيم ملي ايران قرار دارد. از سال 1990 چنين چيزي را در جام جهاني فوتبال نديده بوديم. با اين حال اين طرح، زيبا و جالب به نظر مي‌رسد. حيف است كه آل اشپورت در جام جهاني 2014 برزيل تنها براي ايران البسه فراهم كرده است. طرح جالب لباس‌هاي تيم ملي ايران در جام جهاني مي‌تواند توجه خيلي‌ها را به خود جلب كند. «ديلي‌ميل» در ارزش‌گذاري البسه‌هاي تيم‌هاي حاضر در جام جهاني از 10 به البسه تيم‌هاي ملي ايران، آلمان و اسپانيا نمره 9 را داد كه بالاتر از ساير تيم‌ها از جمله برزيل، فرانسه، روسيه، مكزيك، ژاپن، كلمبيا و آرژانتين است.


درخشش قوچان‌نژاد در تمرينات چارلتون
رضا قوچان‌نژاد اميد گلزني تيم چارلتون انگليس است. اين نظر نويسنده سايت sportsmole انگليس قبل از بازي چارلتون مقابل بيرمنگام است. گوچي اين روزها عملكرد بسيار خوبي در تمرينات تيم جديدش دارد به طوري كه سايت باشگاه چارلتون با انتشار ويديويي از آخرين تمرينات چارلتون و گلزني رضا قوچان‌نژاد، به درخشش او در تمرينات اشاره كرده است. هواداران چارلتون اميدوارند رضا و ساير مهاجمان تيم‌شان بتوانند مشكل گلزني اين تيم را حل كنند.


سرخط خبرها
آناستازي جايگزين اصلي ولاسكو

حمايت يك يورويي از يوزپلنگ در قبال فروش پيراهن تيم‌‌ ملي

يك بانك خصوصي حامي مالي ليگ فوتبال غنا شد.

تغيير اسپانسر لباس، ‌روياي اورتون براي بازگشت به دوران افتخار‌آفريني

ناراحتي پله از روند آماده شدن برزيل براي جام جهاني

هشتمي، جايگاه واقعي دانشگاه آزاد در مسابقات كاراته امارات!

توافق اوليه فدراسيون با كي‌روش براي جام ملت‌هاي آسيا/ آيت‌اللهي: وينگادا فردا پاسخ مي‌دهد.

استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي براي تيم ملي فوتبال ايتاليا ممنوع شد!

ولاسكو هفته‌ آينده به تهران مي‌آيد.

شايعه درگذشت «شوماخر» رد شد.


روزنامه اعتماد
طراحی و پیاده سازی نرم افزار : شرکت ارتباطات نوین فرانام